Prezentacja różnych rodzajów piwa – co warto wiedzieć?
Różnorodność stylów piwa
Piwo, podobnie jak wino, to produkt o nieskończenie wielu odsłonach. Zależnie od procesu produkcji, składników czy miejsca pochodzenia, możemy odróżnić dziesiątki, a nawet setki różnych stylów. Tajemnicą dobrego piwa jest właściwe połączenie czterech podstawowych składników: wody, słodu, chmielu i drożdży. Miejmy na uwadze, że każdy sklep z alkoholami powinien posiadać w swojej ofercie szeroki wybór piw o różnej stylistyce.
Podstawowym podziałem jest kategoryzacja na piwa dolnej fermentacji – lager, oraz górnej fermentacji – ale. Do piw dolnej fermentacji zaliczamy m.in. popularne w Polsce piwo typu pils. Natomiast w gatunku ale znajdziemy takie style jak stout, porter czy india pale ale. Wybór piwa jest kwestią gustu, ale ważne jest aby spróbować różnych gatunków, choćby po to, aby lepiej zrozumieć różnice.
Doskonałe uzupełnienie kuchni
Podobnie jak wino, różne style piwa mogą być doskonałym uzupełnieniem do różnego rodzaju potraw. Jasne, lekkie lagerowate, sprawdzi się jako dodatek do sałatek i lekkich dań rybnych. Z kolei mocy, ciemne stouty i portery, to doskonałe piwa do ciężkich potraw mięsnych, duszonych czy pieczonych. Warto zasięgnąć porady ekspertów lub skonsultować się z doradcami w lokalnym sklepie z alkoholami.
Bogactwo smaków i aromatów różnych piw pozwoli na dopasowanie ich do najróżniejszych dań. Koneserzy twierdzą, że po piwie można również ustalić charakter potrawy. Lekkie, jasne piwo podkreśli smak delikatnych potraw, a mocniejsze i ciemniejsze piwa sprzyjają cięższym, bardziej aromatycznym danym.
Podstawowe zasady degustacji piwa
Degustacja piwa polega nie tylko na spożywaniu trunku. To przede wszystkim zmysłowe doświadczenie, którego celem jest jak najpełniejsze poznanie i zrozumienie piwa. Warunkiem jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim piwo powinno być odpowiednio schłodzone – w zależności od gatunku, powinno mieć od 4 do 13 stopni Celsjusza. Niezwykle istotne jest również stosowanie odpowiedniego rodzaju kieliszków lub szklanek, które wpływają na odbiór zapachu i smaku piwa.
Głębokość smaku, bogactwo aromatów i cała gama kolorów piwa staje się dla nas dostępna dopiero, gdy nauczymy się prawidłowo je degustować. To dobrej jakości sklep z alkoholami podpowie nam, na co zwrócić uwagę przy wyborze piwa do degustacji. Prawidłowa degustacja piwa jest procesem, który wymaga od nas cierpliwości, skupienia i czasu.
Jak zacząć swoją przygodę z piwem?
Zanim zaczniemy eksperymentować z różnymi stylami piwa, warto najpierw dobrze poznać podstawy. Możemy zacząć od degustacji popularnych w Polsce piw typu pils. To poznane smaki stanowić będą punkt odbicia, do którego będziemy mieli możliwość wracać, porównując je z nowymi doznaniami. Warto wybierać piwa z małych regionalnych browarów, często charakteryzują się one większą dbałością o jakość produktu.
Przygodę z piwem można również zacząć od udziału w degustacjach zorganizowanych przez lokalne sklepy z alkoholami. Są to zwykle spotkania, na których pod okiem specjalisty ma się możliwość spróbowania wielu rodzajów piw. Jest to doskonała okazja do zgłębienia swojej wiedzy na temat tego szlachetnego trunku.