O czym jest serial “Ślepnąc od świateł”?

Książka napisana przez Jakuba Żulczyka pod tytułem „Ślepnąc od świateł” stała się podstawą do stworzenia serialu HBO o 7 dniach z życia dilera narkotykowego w Warszawie. To mroczna opowieść o ciemnych, tajemniczych zakątkach w stolicy i jednocześnie o tym, jak bardzo zepsuty jest warszawski półświatek.

telewizor photo

Niezwykła powieść dziennikarza

Jakub Żulczyk to obiecujący, nietuzinkowy pisarz młodego pokolenia. Właściwie jest dziennikarzem, który ma za sobą pracę jako publicysta w wielu poczytnych czasopismach. Debiutował książką „Zrób mi jakąś krzywdę” w 2006 roku. W ostatnim czasie głośno było o nim w związku z pozycją „Ślepnąc od świateł” wydaną w 2014 roku.

Oto Jakub Żulczyk zaszokował czytelników, uchylając rąbka tajemnicy o tym, jak wygląda świat warszawskich dilerów narkotykowych. Okazuje się, że gwiazdy z pierwszych stron gazet, eleganckie kobiety i równie eleganccy mężczyźni, politycy na stanowiskach, jak i zwyczajni zjadacze chleba w Warszawie korzystają z usług tych samych dilerów. Trudno pozostać obojętnym wobec tej szczególnej lektury.

Głównym bohaterem książki „Ślepnąc od świateł”, okrzykniętej miejską powieścią, jest Kuba, który przemierza nocą Warszawę i rozwozi bezcenny towar. To diler celebrytów i polityków, któremu właściwie zależy tylko na pieniądzach. Mocna proza, jaką zaserwował nam Jakub Żulczyk, utrzymana jest w kontrowersyjnej konwencji, która stała się już cechą charakterystyczną dla pisarza.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają imprezy polityków? Jak celebryci bawią się w swoim wąskim gronie? Jakub Żulczyk wskazuje, że motorem napędowym „Warszawki” są narkotyki i alkohol – używki pierwszej potrzeby, które mocno uzależniają. Książka stała się wstrząsającym obrazem naszego świata, zwłaszcza że jak mówi sam autor, inspirował się rzeczywistymi wydarzeniami i osobami.

Serial na podstawie książki

Krzysztof Skonieczny i sam pisarz, Jakub Żulczyk, podjęli współpracę i stworzyli oryginalny scenariusz serialu „Ślepnąc od świateł”. Główną rolę dilera Kuby zagrał debiutant, Kamil Nożyński. W obsadzie znalazły się takie zaś gwiazdy jak Jan Frycz, Cezary Pazura, Janusz Chabior, Robert Więckiewicz, Marta Malikowska czy Eryk Lubos.

Serial „Ślepnąc od świateł” został okrzyknięty jedną z najlepszych polskich produkcji seriali po 1989 roku. Mroczny, wzbudzający niepokój opowiada o siedmiu dniach z życia kokainowego dilera, prezentując wstawki dotyczące tego, o czym marzy główny bohater. Oglądając “Ślepnąc od świateł” odcinki serialu, mamy okazję zobaczyć, jak stopniowo Kuba zatapia się w chaosie i traci kontrolę nad tym, co robi.

Leave a Reply