Nagradzany miniserial “Czarnobyl” – gdzie obejrzeć w sieci?

Złoty Glob, nagrody Emmy, a nawet statuetka Grammy – serial „Czarnobyl” skradł nie tylko serca widzów, ale i profesjonalistów, czego dowodem jest lista nagród, które zdobył. Gdzie w Polsce można go obejrzeć?

O czym jest „Czarnobyl” i dla kogo to serial?

Scenarzystom „Czarnobyla” w zaledwie pięciu odcinkach udało się opowiedzieć historię katastrofy, która miała miejsce w 1986 roku w ukraińskiej tytułowej miejscowości. W kwietniu tego roku doszło tam do wybuchu reaktora jądrowego, w wyniku którego nad całą Europą rozprzestrzeniła się radioaktywna chmura, a wiele osób wciąż pamięta konsekwencje wynikające z tragedii. Serial będzie z pewnością interesujący przede wszystkim dla tych osób, ale również dla młodszych, urodzonych już po awarii reaktora. To ciekawe źródło wiedzy historycznej, przedstawionej we wciągający i atrakcyjny sposób. Twórcom udało się odtworzyć specyficzny klimat sowieckiej Ukrainy, a aktorzy – szczególnie Emily Watson, Jared Harris i Stellan Skarsgård – odegrali swoje postaci w zadziwiająco wiarygodny sposób, czemu dowodzą liczne nominacje i nagrody, jakie zdobyli.

„Czarnobyl” to serial skupiający się na opowiedzeniu historii o tym, jak właściwie doszło do awarii, która nie powinna była mieć miejsca, oraz jak radził sobie z nią – niestety nieudolnie – sowiecki rząd. Twórcy wykorzystali wspomnienia mieszkańców miejscowości Prypeć, położonej nieopodal czarnobylskiego reaktora, spisane przez białoruską pisarkę, Swietłanę Aleksijewicz, w książce „Krzyk Czarnobyla”, wydanej powtórnie pod tytułem „Czarnobylska modlitwa”.

Co o „Czarnobylu” mówią znawcy?

Zachodni krytycy szybko okrzyknęli „Czarnobyl” jednym z najlepszych seriali ostatnich lat, zwracając uwagę na pasjonujący scenariusz, niezwykłą grę aktorską i wprowadzającą unikalny nastrój ścieżkę dźwiękową, a także artystyczne, nad wyraz realistyczne i ukazujące tragedię w zupełnie nowym świetle zdjęcia. Szczególne poruszenie serial wywołał w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, gdzie wiedza na temat awarii reaktora nie była wcześniej tak powszechnie znana, jak było w Europie Wschodniej, bezpośrednio dotkniętej katastrofą. Wielu tamtejszych znawców kina i telewizji stwierdzało, że serial jest ujawnieniem prawdy o wybuchu. Rosyjscy krytycy byli natomiast podzieleni – niektórzy, podobnie jak na Zachodzie, uznali „Czarnobyl” za arcydzieło, inni krytykowali serial m.in. za anglosaskie podejście i przekłamania. Najlepiej samemu obejrzeć wszystkie pięć odcinków i wyrobić sobie własne zdanie.

Gdzie w Polsce obejrzeć „Czarnobyl”?

Rosnąca oferta platform streamingowych i swoboda, z jaką łączy się oglądanie filmów i serialu w Internecie, zachęca coraz więcej osób do porzucenia klasycznej telewizji na rzecz oglądania online. Wiele osób również szukając frazy “Czarnobyl” serial odcinki, decyduje się na wybór VOD. Zarówno starsze, jak i najnowsze produkcje można oglądać leżąc w łóżku pod kocem z kubkiem herbaty i przekąską, bez narzucania godziny seansu i martwienia się o to, że ominie nas jakaś ważna scena, kiedy ktoś do nas zadzwoni lub listonosz zapuka do drzwi. Sami wybieramy czas i miejsce oglądania, a oprócz tego nie grożą nam kilkunastominutowe reklamy, sprawiające, że seans staje się raczej oglądaniem reklamy z przerwami serialowymi niż odwrotnie. Również „Czarnobyl” to serial, którego odcinki dostępne są w sieci. Wszystkie pięć epizodów tego historycznego miniserialu można obejrzeć po polsku na platformie IPLA – nie trzeba wychodzić z domu, a oglądać można jak się chce, z kim się chce i kiedy się chce, przerywając w dowolnym momencie. Wyszukując frazę “Czarnobyl” serial odcinki warto postawić na legalne strony WWW.

Leave a Reply