Kto musi znać G-kod i M-kod i gdzie pozyskać wiedzę?

W zależności od obowiązków zawodowych i poziomu wykształcenia, niektórym wystarczy przeczytanie zwykłego artykułu o programowaniu, żeby uzupełnić wiedzę, dla innych koniecznym będzie, aby opanować poniższe informacje skorzystanie z profesjonalnego kursu obsługi maszyn CNC. Przeczytanie tego artykułu jednak dla większości to nie wszystko, oby mieć pewność, że opanowali wszystko co trzeba wiedzieć o programowaniu maszyn CNC przy użyciu kodu G i kodu M. Rozwiązaniem będzie wtedy zdobycie głębszej wiedzy z kursu CNC, pozwoli to prawidłowo i sprawnie wykonywać codzienne obowiązki.

W warsztacie CNC znajomość kodu jest pomocna na wielu stanowiskach. Firmy, które dbają o rozwój pracowników i mają dobry wewnętrzny program szkoleń zapewniają nowym pracownikom podstawy kodowania podczas procesu wdrożenia do pracy w danej organizacji, uwzględniają również stały proces pogłębiania wiedzy w zakresie obsługi maszyn CNC i programowania CNC. Na niektórych stanowiskach konieczne są stałe szkolenia np. dla operatorów.

W zależności od części i procesu, centrum maszynowe CNC i program działają powtarzalnie z ograniczoną interakcją. Operator ładuje, rozładowuje, sprawdza, gratuje części i pakuje część.

W idealnym świecie po zaprogramowaniu prawidłowego kodu CNC wszystko jest gotowe i nie są potrzebne żadnej zmiany w podstawowym. Wiele projektów wymaga jednak niewielkich korekt, takich jak dostosowanie przesunięć roboczych i poziomu zużycia narzędzi.

Elementy sterujące maszyny są zablokowane, aby zapobiec przypadkowym zmianom. Edycja jest możliwa na hali produkcyjnej, ale jej włączenie wymaga klucza. Edycja kodu będzie zarezerwowana głównie dla doświadczonych inżynierów, specjalistów od konfiguracji i przełożonych.

Więc znajomość samego kodu to nie wszystko, np. wiedza o tym co to jest kod G i kod M, jest przydatna oraz kilka innych powiązanych poleceń. Jeśli je opanowałeś i zainteresowało Cię to, warto może zastanowić się nad skorzystaniem z wiedzy i kursu CNC. https://mastern.pl/