Informacje na temat czcionek ozdobnych

Cała typografia to niesamowicie fascynujący temat. Jest wiele rodzajów fontów i jednym z nich jest czcionka ozdobna. Czym się ona wyróżnia i kiedy warto z niej skorzystać? Na to pytanie odpowiada poniższy tekst.

Rodzaje czcionek

Czcionka ozdobna to bardzo szeroka grupa. Ozdobny może być zarówno font szeryfowy, jak i bezszeryfowy, ręcznie pisany, monospace czy maszynowy. Wszystko to jest bardzo zależne. Z pewnością, jeśli poszukujemy poważnego i ładnie wyglądającego napisu np. na prezent firmowy to dobrze będzie skorzystać z nowoczesnej czcionki bezszeryfowej (sans-serif). Jednak jeśli prezent będzie dla naszego przyjaciela, to tekst lepiej będzie wyglądał, gdy użyjemy czcionki pisma ręcznego. Ozdobna i nietypowa czcionka szeryfowa w naszym CV będzie doskonale przyciągała wzrok rekruterów i być może zadecyduje o tym, czy dostaniemy pracę.

Kiedy warto używać?

Czcionka ozdobna jest doskonała wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy. Może być pomocna podczas tworzenia materiałów reklamowych danej firmy, przyda się podczas tworzenia zaproszeń na ślub czy urodziny, będzie wpływała pozytywnie na nasz wizerunek, jeśli jej użyjemy na naszej stronie firmowej czy na blogu. Tekstu używamy w bardzo wielu miejscach, dlatego też ozdobna czcionka zawsze będzie nam potrzebna. Większość z nas świadomie nie zwraca uwagi na rodzaj użytego fontu, jednak podświadomie odbieramy ten element jako bardzo istotny. Decyduje on o tym, jak odbierzemy dany przedmiot, sytuację, reklamę czy informację.

Każdy typ czcionki może być ozdobny, jeśli tylko będziemy chcieli. Warto dobierać odpowiedni rodzaj fontu dla danej potrzeby. Nie ma tutaj raczej uniwersalnych rozwiązań. Dobrze dobrana czcionka może bardzo dużo zmienić – tak samo, jak i źle dopasowana.